Ny greenkeeper - velkommen


Ny greenkeeper / mekaniker i NVG

 

Vi kan nu præsentere vores nye greenkeeper/mekaniker.

Ud fra et samlet felt på 18 ansøgere er valget faldet på Jan Bang - 51 år og bosat i Thorsted. Han er gift og har 2 børn.

Jan er uddannet anlægsgartner og har i 25 år været ansat på Thisted kirkegårde, hvor han ud over det "grønne" også har haft en stor rolle med vedligeholdelse af maskinparken, som på en del områder minder om vores.

Han kommer pt. fra en stilling som servicemedarbejder på Kristianslyst, hvor han har været igennem de sidste par år med mange forskellige opgaver

Jan tiltræder pr 1. marts og vi håber, at I alle vil tage godt imod Jan, når I møder ham på banen og i klubben.

Jan Larsen vil fortsat være tilknyttet vores stab i et vist omfang, så NVG står stærkt på  greenkeepersiden.

 

På bestyrelsens vegne

Sigurd Skovborg


Nyt fra klubben

Last Call - Green2Green

24 Mar

Last Call: Super tilbud fra Green2Green til NVG's medlemmer.

GUR-områder på "Thisted Bryghus" 7

23 Mar

GUR på Thisted Bryghus 7

Bestyrelsesreferat Marts

22 Mar

Bestyrelsesreferatet er nu klar.

Driving-Range lukket

20 Mar

Driving-Rangen er lukket fra torsdag d. 23. marts til og med lørdag d. 25. marts.

Regel- og klubaften

20 Mar

Husk Regel- og klubaften torsdag 30. Marts i klubhuset. Meld til dig nu via GolfBox.

Ekstraordinær generalforsamling

14 Mar

Der indkaldes til ekstraordinær generalforsamling torsdag d. 13. april 2023 i klublokalet, Nystrupvej 19

Husk tilmelding til arbejdsdag 25. marts

14 Mar

HUSK vores arbejdslørdag d. 25. marts? Tilmelding via golfbox.

Ny Baneservice i 2023

13 Mar

I 2023 køres baneservice på udvalgte dage ;-)