NYHEDER
Info vedr. Bryghus-9 ⛳
Det er ikke kun omkring vores nye klubhus, at der sker ændringer.
Mandag d. 1. september påbegynder vores irske venner sammen med vores greenkeepere arbejdet med renovering / omlægning af Bryghus -9. (Se skitse)
Derfor lukkes der for spil på dette hul, og der spilles i stedet på det midlertidige hul, som etableres på indspilsbanen.
Hullet vil have en længde på ca. 90 meter og teested for alle (35-48-52-56-60) er etableret ved siden af Tee-56 på Bakkedal-1 – se tegning. Transport fra Bryghus-8 til det nye hul fremgår også af tegning.
Hullet vil have samme HCP-nøgle som hidtil. (Scorekort / GLFR) til snarest blive tilrettet.
OBS.
Vær meget opmærksom når man skal gå fra Bakkedal-9 mod klubhuset. (markeret med rødt kryds). Vent med at passere indtil man er sikker på, at der ikke spilles ud fra teestedet.
Arbejdet med omlægningen vil være færdig indenfor for 2 uger, og det vi håber at kunne indvi det nye Bryghus-9 i sommeren 2026 (hvis vejrguderne opfører sig ordentligt) ☀️

